207.45 tax incl.
On stock, immediately available.
each
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • Compact DAB/FM Radio with improved volume range without noise
  • Bluetooth connectivity with AVRCP controls to stream audio on the radio or on your mobile phone
  • Durable, robust design with external roll cage against dropping
  • USB output AC/DC
  • Operates on 12V XR, 18V XR and 18/54V XR FLEXVOLT batteries
  • Removable mains power for AC input
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 12 V; 18 V
  • Battery charging function: No
  • Number of batteries included: 0
  • Type of system case: Not applicable
  • Supplied in: Cardboard box
  • Weight: 3,6 kg
  • Power bank function: Yes
  • Mains powered: Yes
  • Bluetooth: Yes
  • DAB+: Yes
  • Product Range: Dewalt 18V
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5035048729366
  • Supplier number: DEWALT DCR029-QW
Battery voltage
12 V; 18 V
Battery charging function
No
Number of batteries included
0
Type of system case
Not applicable
Supplied in
Cardboard box
Weight
3,6 kg
Power bank function
Yes
Mains powered
Yes
Bluetooth
Dab+
Wheel diameter
AC/DC
Battery type
Product range
Dewalt 18V